Στο Σουφλί θα διεξαχθεί το πρώτο Βαλκανικό Τουρνουά Catchball από 29-30 Απριλίου. Την πρωτοβουλία για τη διεξαγωγή του τουρνουά στην πόλη του Έβρου, ανέλαβε και πέτυχε η Οργάνωση Πυθία. Διοργανώτρια χώρα είναι η Ελλάδα με την υποστήριξη του Δήμου Σουφλίου.
![](https://evrospost.gr/wp-content/uploads/2023/04/souflicatchball-300x225.jpeg)
Πρόκειται για ένα άθλημα στο οποίο συμμετέχουν αποκλειστικά γυναίκες και μοιάζει αρκετά με το βόλεϊ καθώς υπάρχει φιλέ. Η πρώτη ομάδα Catchball που δημιουργήθηκε από την Πυθία ήταν η Ίριδα Σουφλίου και ακολούθησαν η Πυθία Παγγαίου και η Ρέα Διδυμοτείχου, οι οποίες θα συμμετέχουν και στο τουρνουά. Πρώτος αγώνας όπου συμμετείχαν ελληνικές αποστολές ήταν στο τουρνουά που διεξήχθηκε το 2022 στη Ρουμανία.
![](https://evrospost.gr/wp-content/uploads/2023/04/romaniacatchball-1140x570.jpeg)
Στο τουρνουά έχουν δηλώσει συμμετοχή 14 χώρες, με 5 να εκπροσωπούν την Ελλάδα. Συμμετέχουν ακόμη 4 ομάδες από τη Ρουμανία, ενώ τιμώμενες χώρες είναι το Ισραήλ από τη Μ. Ανατολή και η Ουγκάντα από την Αφρική.
![](https://evrospost.gr/wp-content/uploads/2023/04/israelcatchball-1024x586.jpeg)
Μάλιστα, είναι η πρώτη φορά όπου συμμετέχει μία αφρικανική ομάδα στο τουρνουά. Αυτό αποτελεί μεγάλη επιτυχία για τη συμμετοχή των Αφρικανών γυναικών στο συγκεκριμένο σπορ. Στη συμμετοχή της ομάδας συνέβαλε η Ελληνική Πρεσβεία στην Κένυα.
Η Πυθία είναι μία Συνεταιριστική Επιχείριση η οποία εδρεύει στον Δήμο Παγγαίου Καβάλας.
Με πληροφορίες από pythia.edu.gr
Διαβάστε περισσότερα νέα για τον Έβρο ΕΔΩ
Ακολουθήστε μας στο facebook και στο Instagram για την καθημερινή σας ενημέρωση.